تبلیغات
گلبانگ عشق - ملیحه سعیدی

گلبانگ عشق

بانوان موسیقی ایران

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ گلبانگ عشق خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

ملیحه سعیدی

این هم قطعه ای از هنرنمایی این بانوی هنرمند


تصویری / کنسرت تکنوازی ملیحه سعیدی

ملیحه سعیدی، محقق، مدرس، آهنگساز، مولف و نوازنده ی ساز قانون و مدیر سابق هنرستان موسیقی دختران، در سال 1327 در تهران متولد شد. موسیقی را از 4 سالگی با تنبک شروع کرد و در سال های مدیریت حسین دهلودی در هنرستان موسیقی ملی، در رشته ی ویولن کلاسیک و ایرانی، از آن هنرستان و در سال 1355 از دانشکده ی هنرهای زیبا دانشگاه تهران در رشته ی موسیقی فارغ التحصیل و در نهایت در سال 1381 موفق به اخذ دکترا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

سازهای ویولن، ویولن آلتو، قیچک، پیانو، تنبک و قانون را همزمان تحصیل و در هنرستان و دانشگاه آموخت ولی قانون را به عنوان ساز تخصصی اش انتخاب کرد. او قانون را نزد استاد مهدی مفتاح در هنرستان آموخت. سپس در سال 1347 کار تدریس قانون را در هنرستان موسیقی ملی آغاز کرد.

علاوه بر این، وی در مرکز حفظ و اشاعه ی موسیقی ملی از محظر استایدی چون دکتر داریوش صفوت، نور علی برومند، محمود کریمی، یوسف فروتن و سعید هرمزی بهره جست و ظرایف موسیقی ایرانی را از اساتید مجرب فراگرفته ، بر ساز قانون انطباق داد. 

وی نخستین کسی است که ساز قانون را کاملا به سبک ایرانی می نوازد و این سبک را با تلاش و تجربه در طی سال های بسیار از محضر اساتید مختلف و فراگیری های خود در هنرستان موسیقی آموخته است. با تلاش های پیگیر وی در جهت بهبود سطح کیفی نواختن قانون، در حال حاضر قانون به عنوان ساز اول در هنرستان ها مورد توجه قرار گرفته و دیپلم تخصصی آن به هنرجویان اعطا می گردد و همچنین تا مرحله ی کارشناسی ارشد در دانشکده های موسیقی به عنوان ساز اول به این ساز تعلق می گیرد.

ملیحه سعیدی در حال حاضر در هنرستان موسیقی پسران، دختران و دانشگاه علمی – کاربردی و کارشناسی به تدریس این ساز اشتغال دارد. نامبرده تحقیقات بیست و دو ساله ی خود را درباره ی این ساز در سال 1369 در جلد اول کتابی تحت عنوان "آموزش ساز قانون" با نظر و همکاری آقای حسین دهلوی به چاپ رسانید که اولین کتاب در زمینه ی آموزش این ساز به شمرا می رود.

او در سال های 1371 و 1372 همراه با ده تن از هنرجویان خود در ارکستر مضرابی استاد حسین دهلوی شرکت کرد که این اولین گروهی بود که ساز قانون را گروهی اجرا می کردند.

ملیحه سعیدی هم اکنون سرپرست گروه نیریز بانوان و آقایان است. در سال های قبل از انقلاب در چند ارکستر وزارت فرهنگ و هنر سابق مانند ارکستر صبا به رهبری استاد دهلوی، ارکستر بانوان به سرپرستی افلیا پرتو، گروه تنبک به سرپرستی استاد محمد اسماعیلی، ارکستر سازهای ملی به سرپرستی استاد فرامرز پایور، و در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ( صدا و سیما ) به تدریس و نوازندگی مشغول بوده است.

زنده یاد احمد ستوده، همسر ملیحه سعیدی طی سال های همکاری با نظرات و پیشنهادات ایشان و طراحی های استاد ابراهیم قنبری مهر، ساخت نمونه سازهای مختلف که برای اجرای موسیقی ایرانی چه از نظر امکانات اجرایی و چه از نظر صدا مناسب بود را به اجرا درآورد و ساخت این نمونه سازها را هم اکنون پسر ایشان مهندس علیرضا ستوده به عهده دارند.

ملیحه سعیدی با خوانندگی خانم ها پریسا، پری مالکی و حوروش خلیلی، کنسرت های متعددی در ایران و کشورهای خارجی از جمله انگلستان، اسکاتلند، مقدونیه، آلبانی، ترکیه، فرانسه، لآلمانآلمان، هلند، مکزیک، سوئد، سوئیس، اتریش، ایتالیا، کویت و غیره برگزار کرده است.

سعیدی علاوه بر داوری در مسابقات متعدد، چندین جایزه، تندیس و لوح سپاس از جشنواره های متعدد داخلی و خارجی کسب کرده و در سمپوزیوم های مختلف، از جمله سمپوزیوم دونا موزیکا ایتالیا برای خدماتش در موسیقی به اخذ مدال هایی نیز نائل شده است.

او در حال حاضر مدیر مسئول موسسه ی فرهنگی هنری باغ نغمه ها (ناشر آثار موسیقی) و همچنین مدرس ساز قانون و ویولن در همان موسسه است.

از جمله اثار وی :تالیف 3 جلد کتاب اموزش قانون -البوم دلنوا (تک نوازی قانون)- اهنگ سازی البو م های نوای غربت با خوانندگی زنده یاد رضوی سروستانی –البوم هزار اوا با خوانندگی پری زنگنه-البوم سفر عشق  با خوانندگی مختاباد –البوم یار پنهان با صدای فاضل جمشیدی و ... 
طبقه بندی: یادی از بزرگان،

[ چهارشنبه 1 شهریور 1391 ] [ 05:02 ب.ظ ] [ گلپایگانی ]

[ نظرات() ]


< 
  • انجمن
  • 
  • انجمن